تبلیغات
مطالعات آمریکا - لابی اسرائیل و سیاست خارجی آمربکا
دوشنبه 6 دی 1389  04:58 ب.ظ    ویرایش: - -

بسم الله الرحمن الرحیم

لابی اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا

 

ترکیبی از حمایت بی قید وشرط آمریکا از اسرائیل و ادعای تلاش برای ترویج دموکراسی در سراسر منطقه باعث شده است ارتباط عمیق این دو کشور مبتنی بر منافع استراتژیک مشترک یا ضروریات اخلاقی گریزناپذیر است اما همان طوری که ما در ادامه اشاره خواهیم کرد،هیچ یک از این موارد نمی تواند توجیح کننده ی سطح فوق العاده ی حمایت مادی و دیپلماتیک آمریکا از اسرائیل باشد.برعکس، این سطح درگیری سیاست ایالات متحد با مسائل منطقه ی خاورمیانه تقریباً به طور کامل ناشی از سیاست داخلی آمریکا و به ویژه فعالیت های لابی اسرائیل است.

اسرائیل از سال 1976 تا کنون همواره بزرگترین دریافت کننده ی کمک های مستقیم اقتصادی و نظامی آمریکا و در مجموع بزرگترین دریافت کننده ی این کمک ها از زمان جنگ جهانی دوم بوده است. اسرائیل هر سال حدود سه میلیارد دلار کمک خارجی مستقیم دریافت می کند که تقریباً یک پنجم بودجه ی کمک های خارجی آمریکا است.

واشینگتن در رابطه با موضوع سرزمین های اشغالی(کرانه ی باختری و نوار غزه) به اسرائیل زیاد پر و بال داده است، حتی زمانی که اقدامات این رژیم در تقابل با سیاست مقرر ایالات متحد بوده اند. به علاوه، استراتژی بلند پروازانه ی دولت بوش برای تغییر شکل دادن خاورمیانه که با تهاجم نظامی به عراق آغاز شد، لااقل تا حدی به منظور ارتقای موقعیت استراتژیک اسرائیل هدف گذاری شده است. حمایت ایالات متحد از اسرائیل در دهه ی نود و به ویژه پس از یازده سپتامبر، با این ادعا توجیح شده است که هر دو کشور توسط گروه های تروریستی که منشأ آن ها در جهان عرب یا اسلام است.

جدای از ارزش استراتژیک ادعایی، حامیان اسرائیل همچنین استدلال می کنند که این دولت استحقاق حمایت بی قید و شرط ایالات متحد را دارد، زیرا اول این که ضعیف است و در محاصره ی دشمنان. دوم، یک حکومت دموکراتیک است که به لحاظ اخلاقی بر هر شکل دیگر حکومت برتری دارد. سوم، قوم یهود از جنایات گذشته آسیب دیده اند پس آنها را باید حمایت کرد. چهارم، رفتار اسرائیل به لحاظ اخلاقی بهتر از رفتار دشمنانش بوده است یعنی این که در همه حال دنبال صلح بوده است و حتی زمانی که عصبانی می شود، از خود بزرگواری و متانت نشان می دهد.

اگر استدلالات استراتژیک و اخلاقی هیچ یک نمی توانند برای توجیح حمایت آمریکا از اسرائیل به کار گرفته شوند، پس ما چگونه قرار است آن را توضیح دهیم؟ شرح این ماجرا در قدرت غیر قابل برآورد لابی اسرائیل پنهان است.

لابی چیست؟

ما از لابی در این جا به عنوان یک واژه ی معمول مناسب برای توصیف ائتلاف وسیعی از افراد و سازمان ها استفاده می کنیم که فعالانه برای شکل دادن سیاست خارجی آمریکا در جهت طرفداری از اسرائیل تلاش می کنند.هسته مرکزی این لابی، از آن دسته یهودیان آمریکایی تشکیل می شود که تمام تلاش خویش را برای جهت دادن به سیاست خارجی آمریکا در راستای تحقق منافع اسرائیل انجام می دهند. بسیاری از سازمان های کلیدی در لابی اسرائیل، مانند آیپاک و «کنفرانس رؤسای سازمان های بزرگ یهودی»، توسط عناصر تندرویی اداره می شوند که معمولاً از سیاست های توسعه طلبانه ی حزب لیکود اسرائیل، شامل مخالفت با فرایند صلح اسلو، حمایت کرده اند.

این لابی دو راهبرد گسترده را برای تأمین حمایت ایالات متحد از اسرائیل تعقیب می کند. نخست، نفوذ قابل توجهی از خود در واشینگتن به نمایش می گذارد و با فشار به کنگره و قوه مجریه از آنها می خواهد که حمایت از اسرائیل را در دستور کار خویش قرار دهند. دوم، این لابی با تکرار چندین باره ی افسانه های موجود درباره اسرائیل، تأسیس آن و با عمومی جلوه دادن طرفداری از اسرائیل در مباحثات سیاسی روزمره تلاش می کند تا نظر افکار عمومی را نسبت به خود و همچنین نسبت نسبت به اسرائیل مثبت نشان دهد.

نفوذ در کنگره

شیک دلیل موفقیت لابی در کنگره این است که برخی از اعضای کلیدی آن صهیونیست های مسیحی مثل دیک آرمی است که در سپتامبر 2002 اعلام کرد« اولویت شماره یک من در سیاست خارجی حمایت از اسرائیل است».با این حال خود آیپاک است که هسته مرکزی لابی اسرائیل را در کنگره آمریکا تشکیل می دهد.

نفوذ در دولت

لابی ها کمک های بزرگی در مبارزات انتخاباتی به نامزدهای هر دو حزب رقیب اعطا می کنند. رأی دهندگان یهودی با ارقام بالاتری در انتخابات شرکت می کنند و در ایالت های کلیدی مثل کالیفرنیا، فلوریدا، ایلینویز، نیویورک و پنسیلوانیا مرکزیت دارند.

سازمان های کلیدی در این لابی، مستقیم دولت حاکم را هدف قرار می دهند.به عنوان مثال، نیروهای طرفدار اسرائیل مطمئن هستند که منتقدان دولت یهود به مناصب مهم سیاست خارجی آمریکا گماشته نمی شوند. یهود ستیزی از جمله قوی ترین سلاح هایی است که برای انگ زدن به افرادی که از اقدامات اسرائیل انتقاد می کند، استفاده می شود.

سازمان های طرفدار اسرائیل به سختی تلاش می کنند که باورهای عامه درباره اسرائیل و خاورمیانه را شکل دهند به همین خاطر سعی می کنند رسانه ها، اندیشکده ها و مجامع آکادمیک را تحت نفوذ خویش درآورند.

به طور خلاصه باید گفت که زمینه های فراوانی برای رهبران آمریکا وجود دارد تا خودشان را از این لابی دور نگه دارند اما این خواسته هرگز در آینده نزدیکقابل دستیابی نخواهد بود چرا که آیپاک و متحدانش(شامل صهونیست های مسیحی) هیچ مخالف جدی در دنیای لابی گری ندارند.

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


مطالعات آمریکا